Autor: mgr Elwira Wrona
Wspomnienie ojców pieśnią jest dla synów…
23 maja 1976r., czyli 45 lata temu - Szkoła Podstawowa w Łagowie zaczęła nosić imię Batalionów Chłopskich. Był to dowód wdzięczności społeczności lokalnej, nauczycieli, władz szkoły.
Skąd ten wybór?
Po porażce wrześniowej 1939 r. Polacy nie pogodzili się z tym. Dlatego zaczęli tworzyć ruch oporu przeciwko okupantowi niemieckiemu. Jedną z dwóch największych, obok Armii Krajowej, były Bataliony Chłopskie. W szczytowym okresie Bataliony Chłopskie, pod dowództwem gen. Franciszka Kamińskiego liczyły 160 tysięcy żołnierzy. Z tego co trzeci pochodził z województwa kieleckiego.
Nasze środowisko lokalne Łagowa i okolicznych wiosek popierało wstępowanie w szeregi tej organizacji. Na przełomie 1943 i 1944r. został utworzony oddział pod dowództwem Eugeniusza Fąfary, pseudonim Nawrot, który w szczytowym okresie liczył 200 partyzantów.
Na trenie Łagowa członkowie Batalionów Chłopskich, oprócz akcji bojowych i dywersyjnych, organizowali tajne nauczanie oraz udzielali schronienia Żydom.
Dziś bez akademii, pocztu sztandarowego, kwiatów, w ciszy oddajmy hołd naszym przodkom – żołnierzom Batalionów Chłopskich.
Ilustracja - domena publiczna, źródło: Biblioteka Cyfrowea WBP w Lublinie.