Pieszo przez Góry Świętokrzyskie

„ Pieszo przez Góry Świętokrzyskie”
    27 września 2023 odbył się rajd pieszy współfinansowany przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego i Gminny Ośrodek Kultury w Rudkach. Uczestniczyło w nim 29 uczniów z Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Parku Legend w Nowej Słupi, w którym dzieci poznały legendy i podania ludowe z rejonu Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy zamienili się w czarownice i skorzystali ze stymulatorów lotu na miotle. Zwiedzali też Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Kolejną,  nie lada atrakcją dla uczestników okazało się wejście na Łysicę i zwiedzanie Klasztoru Świętego Krzyża, w którym  znajdują się relikwie Krzyża Świętego i Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Następnie  uczestnicy rajdu weszli na platformę widokową, która znajduje się ponad gołoborzami. Przewodnik przedstawił historię  powstania tych rumowisk skalnych. Po zejściu ścieżką edukacyjną  do Nowej Słupi na młodych turystów  czekało ognisko i poczęstunek . Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała wędrówce .Uczniowie  wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni wrażeń .

Autor: Elżbieta Zwolińska

Galeria: